آخرین مطالب

رفع مشکل برگشت صدا(اکو) در سیستم تلفنی ویپ

شاید برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که در حین مکالمه تلفنی صدای شما بصورت اکو بر میگردد(گوینده صدای خود را میشنود) و مزاحمتی برای تمرکز در صحبت کردن میشود.در سیستم تلفنی ویپ نیز مواردی از این قبیل برای مشترک پیش آمده است که در ادامه به آن می پردازیم.

با واژه اکو eCKO آشنا شویم ؟

به تکرار صداهایی که هنگام مکالمه، با صدای بلند و با تأخیر شنیده می‌شودبه اصطلاح انعکاس صدا یا اکو گفته میشود.اکو صدا می‌تواند در دستگاه‌های تلفن همراه، تبلت یا تلفن ثابت نشان داده شود.معمولاً شخصی که انعکاس صدا را می‌شنود ایجاد‌کننده اکو نیست و مشکل از تلفن طرف مقابل است که به دو گروه زیر دسته بندی میشنود.

صدای بلندگو

اکوی گوینده

زمانی رخ میددهد که گوینده صدای خود را با کمی تاخیر در گوشی تلفن خود بشنود.(برگشت صدا)

اکوی شنونده

در این مورد زمانی این اتفاق میافتد که شنونده صدای گوینده را چندبار میشنود.این مدل اکو کمتر صورت میگیرد.

 اکوی آکوستیک و اکوی هایبرید دو نوع اکویی که در ارتباطات تلفنی ایجاد می‌شوند و در شبکه‌های تلفنی، وجود تکنیک‌های متراکم سازی گفتگو و تأخیر پردازش دیجیتالی این اکوها را تشدید می‌کنند.در ادامه مقاله به تاثیرات اکو در مکالمات تلفن ویپ اشاره میکنیم.

تاثیر اکو در سیستم تلفنی voip

 

میزان اکو را با نام Echo Return Loss معرفی و نسبت بین سیگنال اصلی و میزان اکو به دسی‌بل (dB) است. هر چقدر میزان این عدد بیشتر،اکوی کمتر تولید میشود.ارتباط بین تأخیر در صدا و کیفیت صدا در ۲ حالت را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید. این دو حالت میزان کم اکو (۵۵ دسی‌بل)، و میزان زیاد اکو ۳۵ دسی‌بل است.

اکو صدا در تماس‌های تلفنی

دلایل اکو در مکالمات تلفنی چیست؟

یکی از اصلی‌ترین مشکلات انعکاس صدای تلفن مشکلات سخت افزاری است. در بسیاری از مواقع با تنظیم مجدد دستگاه و برگرداندن آن به تنظیمات کارخانه ممکن است مشکل برطرف شود. اما در برخی مواقع به عیب‌‌یابی گسترده‌تری نیاز است.

اگر تأخیر در رفت‌وبرگشت صدا بسیار کم باشد مثلاً کمتر از ۳۰ میلی‌ثانیه، گوینده متوجه اکو نمی‌شود. در شرایطی که تأخیر صدا بیشتر از ۵۰ میلی‌ثانیه شود بازهم گوینده متوجه تأخیر در صدای خود نیست اما این امر در کیفیت مکالمه تأثیر می‌گذارد و نتیجه آن صدایی شبیه صدای در زیرزمین و یا تونل می‌شود. ودر برخی اوقات افراد بر این باور هستند که مکالمات آنها شنود میشود.

  • صدای بلندگو
  • پهنای باند محدود
  • تداخل الکترومغناطیسی
  • خرابی تجهیزات

حذف اکو در ویپ

حذف اکو در ابتدا با کمی تأخیر در سیگنال فرستاده شده یا دریافت شده، سیگنال آشکارسازی شده اصلی را شناسایی می‌کند. پس از شناسایی اکو، می‌توان با کاستن آن از سیگنال فرستاده یا دریافت شده حذف نمود. این تکنیک معمولاً” از طریق یک DSP (پردازشگر سیگنال دیجیتالی) انجام می‌شود. البته می‌توان با شیوه نرم افزاری نیز آن را اجرا کرد. حذف اکو با استفاده از توقیف کننده‌ها یا حذف کننده‌های اکو و یا در برخی موارد هر دوی آن‌ها صورت می‌گیرد.