آخرین مطالب

تلفن voip یا IP چیست ؟

تلفن VoIP یا تلفن IP از فناوری‌های صوتی روی IP برای برقراری و انتقال تماس‌های تلفنی از طریق یک شبکه IP مانند اینترنت استفاده می‌کند.این تلفن برخلاف یک تلفن استاندارد  وآنالوگ است که از شبکه تلفن سنتی سوئیچینگ عمومی (PSTN) استفاده می کند.خدمات تلفن مبتنی بر IP دیجیتال از پروتکل‌های کنترلی مانند پروتکل شروع جلسه (SIP)، پروتکل کنترل کلاینت لاغر (SCCP) یا پروتکل‌های مختلف دیگر استفاده می‌کند.

معرفی IP phone

IP Phone ها امکان ارتباط با سرویس های VoIP را دارند. IP Phone ها از نظر ظاهر و ابعاد به تلفن های آنالوگ شبیه هستند و تنها تفاوت آنها در نوع ساختار فن آوری IP و جزئیات نحوه ی کارکرد آن ها است. با در نظر گرفتن این موضوعات، IP Phone در شبکه های کامپیوتری که به آن متصل می شود، همانند یک دستگاه کامپیوتری ارتباط برقرار می کند و مطابق با آن رفتار می شود. این در حالی است که در تلفن هایی که تا پیش از این وجود داشتند ارتباط صرفا از طریق یک زوج سیم برقرار می شد. از همین رو است که می گوییم IP Phone ها ذاتا با تلفن های آنالوگ متفاوت هستند.

با دیگر اسامی تلفن voip آشنا شوید!

نام های متنوع و زیادی برای معرفی IP Phone ها از سوی کاربران و متخصصان به کار می رود، از جمله تلفن  IP، تلفن شبکه، تلفن VOIP و نام های زیاد دیگری که در این مورد وجود دارند. از نظر بسیار از متخصصان واژه ی IP Phone به عنوان واژه ی لاتین و تلفن تحت شبکه به عنوان واژه ی پارسی آن پذیرفته شده است.

تلفن  IP

IP چیست و چگونه کار میکند ؟

کلمه ی IP مخفف عبارت Internet Protocol است و به استانداری گفته می شود که برای انتقال بسته های دیتا در شبکه ی محلی (LAN) یا شبکه ی گسترده (WAN) به کار می رود. این دقیقا همان فناوری به کار رفته در ساختار شبکه های کامپیوتری است که با آن امکان ارسال و دریافت اطلاعات وجود دارد. عبارت Voice over Internet Protocol یا VoIP به معنای ارسال تماس تلفنی بر روی شبکه است که بسیار فراگیر شده است، در کل ویپ یک فناوری است.

تلفن IP در ابتدا صدای آنالوگ را دریافت و سپس آن را به بسته های دیجیتالی تبدیل می کنند. بسته های تولید شده از طریق شبکه ی دارای فناوری IP منتقل شده و در آخر IP Phone ها بسته ای دیجیتال را به جریان صدای آنالوگ تبدیل می کنند. تلفن IP برای انتقال با کیفیت صدا از ساختار VoIP و سیستم کد گذاری مخصوصی بهره می برند.

IP Phone ها معمولا برای کار و استفاده نیاز به سرور در شبکه ی خود دارند. در شبکه ی ویپ سرور ها با اسامی مختلفی، نام گذاری می شوند از جمله ی آنها می توان به IP PBX، سانترال شبکه ای، SIP سرور، Soft switch و… اشاره کرد.

مهم ترین قابلیت های IP Phone

این تلفن ها دیگر یک گوشی تلفن ساده و معمولی نیستند، بلکه می توان گفت، کامپیوتری با امکانات سخت افزاری و نرم افزاری منحصر به فردند که کاربردهای متنوعی نیز دارند. احتمالا با IP Phone هایی مواجه شده اید که دارای سیستم عامل اندروید یا از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند. حتی در مواردی دیده شده که از تبلت اپل می تواند به عنوان یک گوشی IP دار استفاده کرد. با این توضیحات،بریم به سراغ قابلیت های این نوع گوشی تلفن اینترنتی،با ما همراه باشید.

قابلیت برقراری تماس تصویری

می توانید از طریق تلفن تحت شبکه، تماس تصویری برقرار کنید. این امکان از طریق دوربین های داخلی و صفحات نمایشگر بزرگی که بر روی این گوشی ها تعبیه شده میسر می گردد. البته نا گفته نماند که گوشی هایی که از این قابلیت بهره می برند، دارای رنج قیمت بالاتری نیز هستند.

بهره مندی از دو پورت شبکه

این مدل گوشی تلفن دارای دو پورت LAN هستند و این به این دلیل است که کاربر این امکان را خواهد داشت که با تنها یک اتصال شبکه، علاوه بر اتصال به شبکه کامپیوتری، بتواند کامپیوتر رومیزی اش را هم به شبکه متصل کند. ناگفته نماند که برخی IP Phone ها صرفا با یک پورت ساخته می شود. این سبک از IP Phone ها بیشتر به دلیل کاهش هزینه های تولید می شود و جز در موارد ویژه، کاربرد چندانی ندارد.

فعالسازی همزمان چندین داخلی

یکی دیگر از قابلیت های تلفن های IP این است که کاربران می توانند بصورت همزمان چندین داخلی را بر روی گوشی خودشان رجیستر کنند. این قابلیت مخصوصا در رابطه با افرادی که حجم ارتباطات زیادی دارند یا می بایست خطوط تلفنی با شبکه های مختلف را پاسخگو باشند کاربرد زیادی دارد.

امکان اضافه کردن کلیدهای میانبر

اگر شما فرد پر مشغله ای هستید و نیاز است تا در کوتاه ترین زمان با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید و مکالمه کنید، گوش های تلفن IP مناسب شما هستند. این تلفن ها امکان اضافه کردن کلید های کاربردی و میانبر ها را به شما می دهند تا در کوتاه ترین زمان ممکن به خواسته ی خود دست یابید. شایان ذکر است که باید در هنگام خرید گوشی به این موضوع توجه داشته باشید که تلفن انتخابی شما، دارای قابلیت های این چنینی باشد.

کیفیت صدای HD

یکی از برتری های تلفن IP نسبت به تلفن های سنتی، آن است که در این گوشی ها این امکان وجود دارد که از امکانات ویژه ی تعبیه شده در آن برای تنظیم کیفیت صدای ورودی و خروجی استفاده نمایید. این موضوع باعث ایجاد کیفیت صدای HD و حذف نویز و اکو در تماس های شما می شود. مجدد یادآوری می شود در صورتی که خواسته ی شما، داشتن کیفیت صدای HD است می بایست هزینه ی بیشتری برای تهیه ی این گوشی ها بپردازید.

اتصال هدست

امکان اتصال هدست هم برای کاربرانی که مکالمه ی طولانی دارند و در صورت نگه داشتن گوشی خسته می شوند، بسیار کاربردی است. بسیاری از گوشی های تلفن عادی از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند. با توجه به تنوع موجود در رابطه با IP Phone ها، در هنگام خرید حتما به این قابلیت توجه ویژه داشته باشید.

vpn

قابلیت پشتیبانی از VPN

در مواقعی که مد نظر دارید تا از IP Phone روی شبکه اینترنت استفاده نمایید، استفاده از VPN بسیار ضرروت می یابد. خوشبختانه برآوردن این نیاز در تلفن های IP به خوبی دیده شد و از این قابلیت نیز می توانید بهره مند شوید. همانند مثال های قبلی متذکر می شویم که حتما در هنگام خرید IP Phone از داشتن قابلیت پشتیبانی VPN نیز مطمئن شوید.

قابلیت پشتیبانی از POE

POE یا Power Over Ethernet به امکان برق رسانی از طریق شبکه اترنت گفته می شود. در این حالت برق مورد نیاز گوشی های تلفن، از طریق سوییچ شبکه فراهم می گردد. این قابلیت به پابداری هر چه بهتر شبکه ی شما کمک خواهد کرد. در زمان خاموشی که UPS برق سوییچ شبکه را تامین می کند، در صورتی که IP Phone های شما از POE پشتیبانی کنند، شاهد تامین برق آن توسط سوییچ شبکه خواهید بود و تلفن های شما قطع نمی گردند.