آخرین مطالب

نرم افزار مجازی تلفن ویپ چیست؟

سیستم تلفن تحت شبکه به اختصار VOIP،بر پایه فناوری صدا بر بستر شبکه اینترنت است که به نسبت خطوط آنالوگ قدیمی مخابرات بسیار امکانات پیشرفته و کاربردی تری دارد که در بین کسب و کارهای بزرگ و کوچک،استارت آپ ها،مشاغل خانگی و سایر مشاغل جا باز کرده است.تلفن یکی از راه های قدیمی و پر کاربرد در برقراری ارتباط بعد از تلگراف در جامعه جهانی بوده و است و با گسترش فناوری به جایگاهی خاص با ویژگی منحصر به فردی رسیده است.در این پست به موضوع سافت فون های مجازی اشاره میکنیم و چند نمونه را معرفی میکنیم.

سافت فون چیست؟

نرم افزاری است که به کاربران اجازه می دهد از طریق اینترنت با استفاده از رایانه یا گوشی هوشمند تماس تلفنی برقرار کنند. این اپ تمام ویژگی های یک تلفن رومیزی را دارد و معمولاً دامنه خدماتی را که می توانید روی یک تلفن ثابت به آن دسترسی داشته باشید گسترش می دهد.این نوعی سیستم ارتباطی VoIP (Voice over Internet Protocol) هستند که به شما امکان می دهد با استفاده از اینترنت تماس تلفنی برقرار کنید.توجه به این که محیط ظاهری(شکل) سافت فون ها کاملا مشابه تلفن های رومیزی طراحی شده است.

برای استفاده از سافت فون به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

برای استفاده از یک اپ تلفنی، به تجهیزات سخت افزاری متصل به اینترنت مانند کامپیوتر، تبلت یا موبایل نیاز دارید. اولین مورد از ملزومات فنی آن این است که فقط هر دو نقطه پایانی از یک پروتکل VoIP پشتیبانی می کنند. دوم، هر دو نقطه پایانی باید حداقل یک رمزگذار مشترک داشته باشند.

SIP phone در مقابل Softphone چیست؟

یک اصطلاح رایج برای استانداردی که امکان چت صوتی را فراهم می کند VoIP است. SIP پروتکلی است که به شما امکان می دهد صدا، چت تصویری، حضور، پیام های متنی، اسناد و موارد دیگر را به اشتراک بگذارید. تلفن نرم افزاری SIP نرم افزاری است که روی رایانه، تلفن یا تبلت شما اجرا می شود و به شما امکان می دهد با شخص دیگری ارتباط برقرار کنید.

چند نمونه از با کیفیت ترین و کاربر پسند ترین سافت فون های سراسر دنیا :

 1. QuteCom
 2. X Lite from Counterpath
 3. ZoIPer
 4. Firefly by FreshTel
 5. DIAX
 6. express talk
 7. Damaka
 8. AdoreSoftphone
 9. MiniPAX
 10. MizuPhone
 11. FlashPhone
 12. FaramPhone
 13. Mirial Softphone
 14. YakaPhone
 15. WXCommunicator
 16. Twinkle
 17. Ekiga
 18. IAXComm
 19. ۳CX Phone System

سافت فون

اپلیکیشن تلفن ویپ زویپر – Zoiper

Zoiper یکی از پرطرفدارترین نرم افزاری موجود که برای اتصال موبایل به شبکه های مبتنی بر وب طراحی و ارائه شده است. این نرم افزار برای برقراری ارتباط کاربر با سیستم تلفنی voip طراحی شده است که ،علاوه بر VOIP از IAX نیز پشتیبانی میکند و میتواند از هردو پروتکل برای برقراری تماس های خود استفاده کند.این نرم افزار به دلیل پشتیبانی از نسخه های ویندوز،اندروید و آیفون سهم قابل توجهی از بازار نرم افزار را به خود اختصاص دهد.

پروتکل IAX در ویپ چیست؟

به طور خلاصه میتوان گفت، یکی از پروتکل‌های مورد استفاده توسط استریسک Astrisk است. این پروتکل برای مدیریت ارتباطات ویپ بین سرورها استفاده می‌شود. پروتکل IAX اکنون به طور کلی به IAX2 ، یعنی نسخه دوم پروتکل IAX تبدیل شده است. چرا که پروتکل اصلی منسوخ شده است.IAX2  از یک پورت UDP ، معمولاً پورت ۴۵۶۹ ، به منظور ارتباط بین نقاط ایستگاه های ویپ مانند انواع سرور ویپ ، سافت فون ها و دیگر تجهیزات ویپ برای سیگنالینگ استفاده می‌کند.در این مقاله ما تلاش کردیم تا با بهترین نرم افزارهای تلفن تحت شبکه بپردازیم و برای نمونه زویپر را بصورت خلاصه تعریف نماییم.سوالات خود را در قسمت دیدگاه با ما ،در میان بگذارید.